Výzvy, kterou jsme spořádali ve spolupráci se ZŠ, se zúčastnilo celkem 56 dětí z druhého stupně (ze 72). V pátek 29.1. (pololetní prázdniny) všichni žáci druhého stupně se svými průvodci (učiteli) vystartovali s cílem „nasbírat“ výškové metry a vystoupat na vrchol nejvyšší hory světa. Protože odstartovali ze základny v Himalájích, nemuseli stoupat od nuly (tj. od hladiny moře), ale přesto je čekalo 3 710 výškových metrů.
Každá expedice měla svého vylosovaného průvodce, zvolila si název a mohla si vyrobit vlajku. Každý tým měl svůj komunikační kanál, kde se všichni navzájem podporovali a sdíleli zkušenosti. Průběžné výsledky mohli sledovat ve sdílené tabulce, kde viděli, jak si vedou všechny expedice i každý jednotlivec.
Hned na počátku, první den plnění výzvy, jsme řešili zásadní problém, protože se zjistilo, že všechny telefony nemají stejně přesnou GPS, a bylo tedy nutno zcela změnit způsob dokládání aktivit tak, aby počítání metrů bylo spravedlivé.
K plnění výzvy se účastníci postavili různě, dle své povahy a svých možností: někdo pravidelně každý den posílal svou denní dávku metrů, tak jak si rozpočítal, kolik musí denně ujít, někteří se „kousli“ až s vidinou ukončení výzvy a do kopců vyráželi častěji až těsně před koncem.
První na vrchol Mount Everestu vystoupal David Bělonožník a Petra Smolová – za necelý týden. Celkem za tři týdny, kdy výzva běžela, do cíle vystoupalo 19 dětí (a většina průvodců z řad jejich učitelů).
Podle toho, do kterého výškového tábora při ukončení expedice dorazili, čekala na všechny lezce v cíli odměna (v DDM). Mimořádnou prémii obdržela expedice, která výškových metru nasbírala v součtu nejvíce, a sice Snowgirls (dívky ze 6.tř.).
Považujeme tuto akci za velmi vydařenou, rádi jsme sbírali „své metry“, a přitom viděli děti, jak míří směrem do kopců, aby získaly metry a posunuly se blíž k vrcholu. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, učitelům za podporu a spolupráci, rodičům za pomoc s dokládáním tras.
Zvláštní poděkování patří Petře Pokorné za organizaci spolupráce se školou!
Doufáme, že příště se budeme moct potkat i „naživo“!



